Новини

Про харчові отруєння і кишкові інфекції

Що потрібно знати про харчове отруєння?

Група ризику
Три літні місяці – лідери по харчовим отруєнням. Висока вологість і спека – ідеальні умови для розмноження в їжі токсичних бактерій. При температурі +250 С і вище одна бактерія здатна виробити більш ніж мільйон собі подібних всього за 1 годину, хоча для отруєння потрібно набагато менше.
 Якщо скласти рейтинг продуктів, які швидко псуються і повинні в отруєннях, то на перших позиціях опиняться страви з риби і м’яса, м’які сорти сиру, салати з яйцями і майонезом, молоко, йогурт, тістечка з вершковим кремом або збитою сметаною. А ще - всі продукти, на упаковці яких вказано: «Продукт після того, як відкрили, зберігайте у холодильнику» (наприклад, фруктовий сік).
Не дивно, що «хіт-парад» небезпечної їжі (в плані отримання харчового отруєння) очолюють продукти з великою кількістю білку – будівельного матеріалу не тільки для клітин нашого організму, але й підступних бактерій. При температурі +250С і вище такі продукти можуть зіпсуватися вже через 4 години. Ось чому продукти, які швидко псуються, треба зберігати в холодильнику.

Але помиляється і той, хто вважає, що у холодильнику їжа не псується: не всі хвороботворні мікроби бояться холоду, до того ж низька температура зовсім не гарантує свіжість їжі. Салати можуть знаходитися в холодильнику не більше як 48 годин, але тільки ті, що не заправлені майонезом або сметаною. Якщо у складі салату є яйця, м’ясо, ковбаса, строк його зберігання скорочується до 24 годин.
За спостереженнями медиків хвиля харчових отруєнь відбувається на другий або третій день після свят або вихідних. Винуватцями цього є святкові страви, які до того, як попасти до шлунку, простоюють у холодильнику більше двох діб.

Лікарі не випадково називають харчові отруєння «хворобою брудних рук»: доволі часто винуватцем «бурі у животі» стає їжа, яка готується без дотримання санітарних правил. Тому трапеза в сумнівній закусочній може обернутися нічними пильнуваннями в туалеті та іншими малоприємними наслідками. Єдиний спосіб застерегти себе – відвідувати кафе і ресторани, які мають бездоганну репутацію. Крім цього, до зони ризику автоматично попадають ті, хто купує їжу на придорожніх базарах та стихійних ринках. На узбіччях доріг часто можна бачити гори динь, кавунів, персиків, винограду. Не дивлячись на їх зовнішню привабливість, існує ризик придбати плоди, заражені хвороботворними мікроорганізмами, які могли потрапити у плоди при обробці. Тому краще купувати овочі, ягоди і фрукти у продавців, товар яких пройшов лабораторне дослідження. До речі, не потрібно надрізати гарбузи і дині для того, щоб перевірити їх дозрілість. Роблячи це, можна дуже просто «запустити» мікроби ззовні всередину. При цьому, попадаючи у м’якоть кавуна, вони дуже швидко розмножуються і виділяють токсини, таким чином смачна, соковита ягода стає потенційно небезпечною.

Стратегія і тактика
Якщо, не дивлячись на всі застереження, патогенні мікроорганізми все ж таки отримали «доступ до тіла», починається шлунково-кишкова «революція». Бактерії починають активно розмножуватися і виробляти токсини; віруси, які проникають у клітини, запускають процеси їх руйнування. Але мудра природа так створила людський організм, що у відповідь на атаку у ньому починає спрацьовувати «система захисту» - починається процес запалення, який супроводжується підвищенням температури, блювотою, проносом. Таким чином організм проводить операцію порятунку, яка спрямована на виведення «чужих» з організму. Наше завдання - всіляко йому допомагати в цьому.

Знайти і знешкодити
По-перше, необхідно промити шлунок для того, щоб вивести токсичні речовини, які ще не всмокталися. Необхідно за один прийом поволі випити 3-4 склянки охолодженої кип’яченої води, а потім викликати блювоту. Для повного очищення шлунку необхідно повторити промивання ще один раз.
Для того, щоб видалити шкідливі речовини з кишківника, потрібно подрібнити 20-30 таблеток активованого вугілля, 2-3 столові ложки цього порошку розмішати в одному або двох склянках води і випити. Раніше лікарі радили для припинення проносу приймати закріплюючи засоби, однак останнім часом тактика змінилася. Організм намагається вивести токсини і мікроорганізми, а закріплюючи засоби перешкоджають процесу його очищення.

Вода, вода і ще раз вода
Якщо отруєння супроводжується блювотою, проносом (а так найчастіше і буває), виникає ризик зневоднення організму. Попередити його допомагає вживання великої кількості рідини. В залежності від частоти та інтенсивності проносу необхідно випивати до 2-3 літрів рідини на добу (дітям – 100 мл на 1 кг маси тіла). Пити потрібно кожні 5-10 хвилин невеликими порціями (якщо склянку рідини випивати залпом, то це може викликати напад блювоти). Крім кип’яченої води можна утамовувати спрагу неміцним чаєм, негазованою мінеральною водою, трав’яними чаями (відвар звіробою або ромашки). Крім цього є спеціальні розчини солей (електролітів), які ефективно компенсують втрачену рідину і відновлюють водно-сольовий баланс в організмі. Готові регідратаційні розчини – «Регідрон» (1 пакетик на 1 л води), «Гастроліт» (1 пакетик на склянку води) – продаються в аптеці без рецепта. Однак перед тим, як розпочати їх вживання, необхідно проконсультуватися з лікарем або хоча би вивчити інструкцію.

Щадна дієта
Як правило, харчове отруєння супроводжується втратою апетиту. Це природна захисна реакція організму, тому не потрібно намагатися їсти через силу. В перші декілька днів лікування краще обмежитися сухарями та несолодким чаєм. На другий або третій день можна додати рисовий відвар, рідкі каші на воді, кукурудзяні пластівці і крекери. При покращенні стану та появі апетиту необхідна щадна дієта, яка повинна складатися із легко перетравлюваної їжі: супів, бульйонів, каш на воді, сухого печива. В період відновлення після хвороби дуже важливо утримуватися від гострої, кислої, жирної і молочної їжі, сирих фруктів і овочів. Вона подразнює стінки шлунку, який тільки-но оправився від інфекції.

Особливий випадок
Найчастіші симптоми отруєння – біль у животі, спазми, нудота, блювота, підвищена температура – зникають через добу після початку лікування. Але якщо полегшення не настає, потрібно викликати «швидку».
Якщо з’явились тривожні симптоми: непритомний стан, температура тіла вище 380С, невтримна часта блювота, пронос більше двох днів з домішками крові та слизу, біль у животі, зневоднення організму (відсутність сечовиділення та сліз, сухість у роті), погіршення гостроти зору, утруднене дихання, ковтання та мови, м’язева слабкість – негайно до лікаря!

 

Щоб уникнути харчових отруєнь, пам’ятайте:

 

  • Іноді спокуса спробувати нову екзотичну страву або лакомство, яке Ви любите з дитинства, велика і нездоланна. Але якщо вигляд, запах або смак страви насторожують, краще від неї відмовитися.
  • Для того, щоб виїзд на шашлик не мав неприємних наслідків, потрібно переконатися, що м’ясо достатньо прожарене. Народне прислів’я «Гаряче сирим не буває» до добра не доведе.
  • Не підпускайте до їжі мух. Вчені підрахували, що одна муха може переносити до 2-х млн. бактерій!
  • Будьте обережні з м’ясними напівфабрикатами та фаршем. Не прожарені як слід котлети та м’ясні рулети – джерело зараження хвороботворними бактеріями і вірусами.
  • На перснях, обручках, браслетах можуть мешкати бактерії, тому перед приготуванням їжі бажано знімати прикраси, а руки мити з милом.
  • Продукти, які швидко псуються, потрібно купувати у місцях, де вони зберігаються у холодильниках або у охолоджених вітринах, які оснащені спеціальними термометрами. До речі, на термометр слід також звертати увагу для того, щоб упевнитися, що холодильник справний і температура зберігання відповідає нормі.
  • При купівлі продуктів в магазині важливо звертати увагу на дату їх виготовлення, термін зберігання і режим зберігання.
  • Якщо термін зберігання прострочений, продукт потрібно без жалю викидати.
  • Морепродукти не завжди бувають «першої свіжості». А у дарах «другої свіжості» можуть ховатися підступні бактерії, які викликають пронос, високу температуру протягом кількох днів.
  • Влітку в ресторані краще відмовлятися від суші та м’ясних страв. Тому що невідомо, скільки вони простояли в готовому вигляді, чекаючи на відвідувачів.
  • Ягоди, овочі, фрукти слід ретельно мити в проточній воді.
  • Тим, хто мандрує на автомобілі, не слід брати у дорогу білкові та інші продукти, які швидко псуються, навіть якщо для цього є спеціальна сумка-холодильник У спекотну погоду дуже велика вірогідність отруїтися та попасти в лікарню.
  • У літню спеку краще утримуватися від напоїв з льодом, тому що невідомо з якої води був приготовлений цей лід.
  • Уникайте купувати в супермаркетах готові салати на вагу з майонезом або сметаною. Не секрет, що далеко не всі магазини можуть похвалитися вимогливістю в питаннях зберігання «першої свіжості».

Що потрібно знати про гострі кишкові інфекції!

Гострі кишкові інфекції широко розповсюджені на земній кулі. Найвідоміші серед них черевний тиф, паратифи, холера, дизентерія, гельмінтози та деякі інші. Всі ці хвороби викликаються певними видами вірусів, бактерій, найпростіших мікроорганізмів, а також гельмінтами (глистами). Джерела збудників хвороб – хворі люди, а також так звані бактеріоносії, у яких немає проявів хвороби. Збудники виділяються назовні з каловими масами (фекаліями). Головні шляхи потрапляння збудників гострих кишкових інфекцій в організм здорової людини - із забрудненими водою та харчовими продуктами.

 

Люди часто, не замислюючись, використовують для пиття воду з відкритих і випадкових джерел. Якщо взяти до уваги те, що, до прикладу, дизентерійна паличка зберігається у річці до 35 днів, а у колодязній воді – до 27 днів, то стає зрозумілим, яку велику роль у розповсюдженні кишкових інфекцій відіграє водний фактор. Джерелами забруднення відкритих водойм та неглибоких колодязів є неочищені побутові та стічні води. Крім того, в окремих населених пунктах білизну все ще перуть в річках, озерах. Особливо небезпечними можуть бути неправильно побудовані та переповнені надвірні туалети. Тоді створюються умови для того, щоби вміст вигрібних ям із ґрунтовими, дощовими і талими водами потрапляв у колодязі та водойми, розташовані нижче по рельєфу.


Рекомендуємо пити попередньо знезаражену воду (наприклад, кип’ячену). Якщо для пиття використовується некип’ячена вода, то тільки з такого джерела (наприклад, із прибудинкового колодязя), на яке є дозвіл санепідстанції.

Важливу роль в розповсюдженні кишкових інфекцій відіграють ягоди, фрукти, овочі у випадках, коли вони вживаються не митими. А як ще буває у нас? На вулиці можна побачити такі сценки: дитина умовляє батьків дати їй щойно куплені фрукти, а жалісливі батьки часто виконують ці прохання. Можливо, вони не знають, що на цій самій, скажімо, полуниці, вишні, малині збудники дизентерії виживають протягом трьох-чотирьох днів, на яблуках, винограді, порічках, грушах – 5-7 днів, на сливах – 6-8 днів. Овочі та фрукти можуть забруднюватися не тільки руками хворих, які їх збирають або продають, а ще й водою при поливі городів.

Перед вживанням овочі та фрукти обов’язково треба ретельно мити під краном або проточною водою і додатково обдавати кип’ятком.

 

Молоко та молочні продукти теж є ідеальним середовищем для розмноження мікробів – збудників дизентерії, черевного тифу або інших кишкових захворювань. Наприклад, дизентерійна паличка, попадаючи в молоко, більш ніж 20 днів зберігає здатність викликати у людини захворювання.

Рекомендуємо вживати молоко тільки у кип’яченому та пастеризованому вигляді.

 

Розповсюдження гострих кишкових інфекцій збільшується в теплу пору року, чому сприяє поява мух – активних переносників збудників інфекційних захворювань. Окрім постійно діючих факторів, діють також сезоні та часові: мільйони людей їдуть за місто, збільшується туризм – внутрішній та міжнародний, де нерідко нехтують елементарними правилами гігієни.

 

Загородити шлях кишковим інфекціям – справа не тільки медиків, а й всього населення в цілому.

 

При появі перших ознак любого кишкового розладу необхідно негайно звернутись до лікаря.

До прикладу, якщо у дитини погіршилося самопочуття, навіть незначно порушився характер випорожнень, не шукайте причин, не посилайтеся на прорізування зубів, зміну харчування тощо – негайно звертайтеся до лікаря. Справа спеціаліста визначити причину. Зовсім неприпустимо при будь-яких кишкових розладах займатися самолікуванням, як ще іноді це прийнято. Нормальний склад мікрофлори кишківника та її певне розташування у відділах шлунково-кишкового тракту є дуже важливим для здоров’я фактором. При невірному застосуванні лікарських препаратів мікрофлора може втратити свої захисні функції, і у кишківнику починають розмножуватися сторонні, не властиві організму мікроби, в тому числі і збудники гострих кишкових захворювань.

Будь-яка «самодіяльність» при кишкових захворюваннях неприпустима.

 

Пам’ятайте!

 

ХВОРОБУ ЛЕГШЕ ПОПЕРЕДИТИ, НІЖ ЛІКУВАТИ.

У РАЗІ ЗАХВОРЮВАННЯ НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ, ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ЛІКАРЯ!

Made on
Tilda